Nowoczesna firma – nowoczesna flota?

Flota pojazdów to nieodłączny element wielu przedsiębiorstw. Nie chodzi tu tylko o firmy trudniące się transportem czy spedycją. Dziś praktycznie każdy biznes mógłby wykorzystać korzyści płynące z aut służbowych. Jednak, samo posiadanie floty nie jest wyznacznikiem ani miarą nowoczesności. Trzeba jeszcze nią umiejętnie zarządzać. Jak to zrobić? Oto kilka sprawdzonych wskazówek.

Kto nie chciałby móc określić swojej firmy mianem nowoczesnej? To jednak słowo wytrych, który różnie jest rozumiany przez różne osoby. Jeżeli słowo nowoczesność przekłada się na efektywność to bardzo dobrze. Nie chodzi przecież o chwytanie się wszystkich nowinek, ale o wybór tych najbardziej potrzebnych i umiejętne wdrożenie ich w firmie. To bywa już znacznie trudniejsze. Nowoczesne narzędzia dla samej ich nowoczesności to droga donikąd. Jeśli jednak zostaną one dobrze spożytkowane zyska na tym cała firma. Naprawdę warto!

Patrz, gdzie auta stoją

flota-samochodowaW przypadku flot pojazdów narzędziem numer jeden jest monitoring samochodów. To dziś standard, nie tylko w dużych flotach. Samochody służbowe mają to do siebie, że są często wykorzystywane w prywatnych celach, nie zawsze za zgodą szefostwa. Monitoring samochodów pozwala ograniczyć takie wybryki. Ale to nie wszystko – dzięki niemu można efektywniej rozporządzać pojazdami flotowymi, co w efekcie przekłada się na wyniki osiągane przez firmę jako całość. Takie systemy monitoringu, jeśli patrzeć na nie od strony technicznej opierają się na możliwościach oferowanych przez technologię gps. Dzięki temu możliwe staje się śledzenie pozycji pojazdów i rysowanie przebytych przez nich tras. Aby w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez gps trzeba umieć czytać zbierane przez niego dane i wyciągać wnioski. Z reguły obowiązki te staja się udziałem, fleet managera, czyli managera floty. To osoba przygotowana do zarządzania pojazdami firmowymi. Fleet manager powinien też wychodzić z inicjatywą i proponować pewne rozwiązania zarządowi. Może to być np. wskazówka dotycząca polityki flotwej bądź rekomendacje dotyczące uzupełnienia floty w nowe auta.

Kompletowanie floty

wnetrze-ciezarowkiSkoro o autach mowa. Tylko największe firmy, te najlepiej prosperujące mogą pozwolić sobie na zakup nowych aut najwyżej klasy. W większości firm zakupy flotowe są dobrze przemyślane i oszczędne. Jednak, nowoczesna flota to nie tylko nowoczesne auta. Chodzi głównie o to by były one sprawne. Jeśli mają się ciągle psuć to przyniosą więcej szkód niż pożytków. Kompletowanie floty to poważne zadanie – które trzeba po prostu odrobić, by móc cieszyć się flotowymi profitami.

Artykuł powstał dzięki współpracy z blogiem motoryzacyjnym ochronafloty.pl

08. stycznia 2015 by Admin
Categories: Motoryzacja | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *