Auto w firmie – najważniejsze zagadnienia

Jeśli prowadzisz swoją firmę prędzej czy później staniesz przed pytaniem dotyczącym firmowego pojazdu. Dziś praktycznie w każdej firmie są jakieś auta służbowe – jeśli jest ich kilka lub więcej, to wówczas zarządzanie nimi ułatwia monitoring gps pojazdów. Flota może aktywnie wspomóc właściciela firmy w realizowaniu celów biznesowych, jednak z drugiej strony, równie dobrze może ona stać się źródłem problemów i sporych kosztów. Z tego względu zagadnienia dotyczące floty coraz częściej zajmują głowy szefów.

Auta jako podstawa i jako dodatek

Flota firmowych aut dla wielu przedsiębiorstw jest właściwie podstawą ich działania. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku firm logistycznych, czy zajmujących się transportem i dostawami – to samo dotyczy firm kurierskich. Samochody dla takich organizacji są absolutnie niezbędnym składnikiem prowadzenia działalności. W przypadku wielu innych firm samochody pomagają osiągać cele biznesowe, ale także wspierają politykę kadrową. Dlaczego? Auta służbowe to jeden z bardziej cenionych przez pracowników benefitów pracowniczych. Auta firmowe mogą nie tylko pomagać pracownikom realizować obowiązki służbowe, ale też stają się motywatorem do osiągania lepszych wyników, będąc jednocześnie wabikiem dla potencjalnych pracowników. Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że o flotę należy dbać?

oszczedzanie-paliwa

Technika pomoże oszczędzać

Istnieje w zasadzie jeden sposób na to aby flota pojazdów działała jak należy – trzeba mieć ją pod kontrolą. Dawniej sprawa była znacznie trudniejsza, dziś jest łatwiej – monitoring gps pojazdów spotkać dziś można praktycznie wszędzie, tam, gdzie występuje choć kilka aut służbowych. Systemy oparte o technologię gps, pozwalają lokalizować w czasie rzeczywistym pojazdy i także pokazywać trasy jaki każde z aut przebyło w określonym czasie. GPS pozwala zatem optymalnie organizować pracę kierowców i efektywnie zarządzać autami służbowymi na bieżąco korygując na przykład rasy i zlecenia. Bardzo istotnym aspektem jest też zużycie paliwa. Nawet stosunkowo niewielka flota pojazdów może generować ogromne wydatki na paliwo, a w dobie kryzysu liczy się dosłownie każdy grosz. Systemy monitoringu kontrolują też zużycie paliwa i mogą wysyłać powiadomienia wtedy, kiedy dany pojazd wyjedzie poza przykazany obszar.

Aby prawo było prawem

Kilka kwestii formalnoprawnych. Każda flota pojazdów, nawet jeśli składa się tylko z kilku aut powinna mieć swój regulamin. Taki dokument powinien regulować wszystkie ważniejsze kwestie dotyczące korzystania z aut służbowych w tym tzw. użytek prywatny aut. Wszyscy pracownicy, którzy zostaną dopuszczeni do kierowania pojazdami firmowymi powinni podpisać oświadczenie o tym, że przeczytali regulamin i zobowiązują się do jego przestrzegania. Zarządzenie flotą będzie bardziej efektywne jeśli zajmie się nim wykwalifikowany fleet manager, czyli manager floty- osoba przygotowana do zarządzania samochodami służbowymi.

20. listopada 2014 by Admin
Categories: Motoryzacja | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *