Zapominalscy na trasie – dziura w kasie

Kto zapina, ten czasem drogo za to płaci. Nie chodzi tu tylko o skrajne przypadki w którym zapominalski kierowca powoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Znacznie częściej zapominalstwo sprowadza na zmotoryzowanego konieczność uiszczenia mandatu. Czasem jest śmiesznie, czasem drogo. Oto największe i najbardziej popularne wpadki kierowców, którym zdarzyło się zapomnieć.

Kto z kierowców czytających ten tekst nigdy nie zapomniał zabrać z domu kluczyków? Pewnie mało kto. W codziennym natłoku obowiązków takie pominięcia i wypadki przy pracy zdarzają się każdemu. Obowiązki zawodowe, sprawy prywatne, do tego sprawy związane z zainteresowaniami, nic dziwnego, że zmotoryzowanym zdarza się czasem o czymś zapomnieć. Poniżej lista najpopularniejszych przewinień wraz z ich kosztami.

Oświecenie nie płacą mandatów – dosłownie!

W Polsce światła trzeba mieć włączone bez względu na porę dnia. Zapominalstwo w tej kwestii kosztuje jednak różnie w zależności od tego czy mamy dzień czy może już noc. Za brak świateł od świtu to zmierzchu kierowca dostanie mandat opiewający na kwotę 100 zł i 2 punkty karne. Jeśli dopuści się tego samego przewinienia między zmierzchem a świtem, to wtedy do zapłaty będzie 200 zł oraz 2 punkty do kolekcji. Uwaga! W tunelu brak świateł to koszt 200 zł i aż 4 punkty karne. Jest więc czego unikać! Ostrożnie też z rozładowywaniem napięcia i stresu. Pośpiech i zdenerwowanie prowokują często kierowców do zbyt mocnego wciskania pedału gazu. Takie zapominalstwo może kosztować od 50 do nawet 500 zł w zależności od skali przewinienia.

Pasy albo mandat za pasem

Każdy, nie tylko kierowca powinien wyrobić sobie nawyk zapinania pasów zaraz po rozgoszczeniu się w kabinie. Jazda z zapiętymi pasami znacznie zwiększa bezpieczeństwo jazdy, pamięć w tym zakresie może uratować życie tak kierowcy, jak i pasażerom. Brak poprawnie zapiętych pasów to koszt 100 zł od każdego niezapiętego pasa (aż do poziomu 500 zł). Ostrożnie także z telefonami za kółkiem. Kto rozmawia przez komórkę bez użycia specjalnego zestawu głośnomówiącego musi liczyć się z karą 200 zł i uwaga! 5 punktami karnymi.

Na skrzyżowaniu bywa drogo

Zapominalscy lepiej niech unikają skrzyżowań! To miejsce w którym trzeba mieć oczy dookoła głowy i kodeks drogowy w małym paluszku. Naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach to proszenie się o mandat opiewający na sumę 300 zł oraz kolejne 5 punktów karnych do kolekcji. Pamiętajmy też o kwestiach pierwszeństwa – jeśli włączając się do ruchu je wymusimy to raz narażamy się na stłuczkę czy wypadek, dwa narażamy się też na karę w wysokości 300 zł i5 punktów karnych.

27. października 2014 by admin
Categories: Motoryzacja, Nowinki | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *