Z pogodą za kołkiem

W Polsce mamy cztery pory roku – dla kierowców oznacza to przynajmniej cztery razy więcej problemów. Dlaczego? Bo styl i tempo jazdy a także wyposażenie auta powinny być dostosowane do pory roku. I to nie do tej kalendarzowej ale ten faktycznie panującej w danym momencie i na danym obszarze.

Wiosna, która wygląda jak zima, ale jesień, która wygląda jak lato – w Polsce wszystko jest możliwe i kierowcy muszą się niestety do tego przyzwyczaić. Jak zachowywać się w trakcie trwania poszczególnych pór roku? Na co zwracać uwagę, a czego unikać?

Wiosna ach, to ty

Wiosna to pora roku lubiana przez wszystkich, no może poza alergikami, którzy w tym czasie są zmuszeni do gromadzenia zapasu chusteczek higienicznych i leków. Co z kierowcami? Na pewno powinni pamiętać o wymianie zimowych opon na letnie. Ostrożnie też z szarżowaniem na drodze to, że na dworze zrobiło się cieplej nie znaczy, że można bez opamiętania cisnąć pedał gazu. Wiosna to dobra pora na pozimowy przegląd auta. Śnieg, lód i niskie temperatury mogły uszkodzić nie tylko karoserię pojazdu, ale także jego wnętrze i np. silnik. Po zimie autu należy się solidne mycie.

Do lata piechotą będę…

Upały, uporczywe promienie słońca – lato może tak wyglądać. Kierowcy powinni pamiętać o używaniu zasłonek, daszków, które pozwolą zminimalizować ryzyko zostania oślepionym przez promienie słoneczne. Uwaga na parkowanie – jeżeli zaparkujemy w pełnym słońcu, z dala od cienia to sami przygotujemy sobie istną saunę. Dlatego też w celach parkingowych warto szukać zacienionych miejsc i rozważyć zakup specjalnych mat, którymi przykryć można szyby podczas postoju. Podczas prowadzenia auta pamiętajmy o piciu wody – a przynajmniej o trzymaniu jej w pogotowiu. Ponownie – nie przesadzajmy z prędkościami. Nie jest tajemnicą, że do większości wypadków dochodzi przy ładnej pogodzie – kierowcy tracą wówczas czujność. Nie możemy do tego dopuścić.

Jesień – kapryśna pani

Chlapa, szybko zapadający zmrok – to znaki rozpoznawcze jesieni. Pogoda o tej porze lubi płatać figle i co tu dużo ukrywać – napawać przygnębieniem. W trakcie jesieni kierowcy powinni pamiętać o sprawdzeniu stanu wycieraczek – opady deszczu mogą być dla nich niezłym wyzwaniem. Jesień to także okres, który wręcz prosi się o ostrożna jazdę i sprawne światła – zmrok zapada szybko, a na stertach spadających liści można wpaść w poślizg.

Zima zła – czasem

Zimą obowiązkowo pamiętajmy o wymianie opon, a jeśli sytuacja tego wymaga także o zakładaniu łańcuchów. Zimą głównym zagrożeniem są lód i śnieg. Uwaga na poślizgi, ostrożna jazda to postawa!

20. października 2014 by admin
Categories: Motoryzacja | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *