Jak dbać o auto?

Pytanie oczywiste? Jak się okazuje wcale nie! Wystarczy spojrzeć na najbliższą ulicę aby przekonać się jak wiele na drogach zaniedbanych aut. Jak nie dołączyć do grona niefrasobliwych kierowców? To dosyć proste! Trzeba tylko wyrobić sobie kilka praktycznych nawyków.

Kupując auto bierzemy za niego odpowiedzialność. Pamiętajmy, że tankowanie to nie wszystko. Z drugiej strony praktycznie wszystko co robimy dla naszego pojazdu kosztuje i to czasem niemało. Trzeba znaleźć złoty środek – dbać o auto a jednocześnie zwracać uwagę na to, ile to wszystko kosztuje. Poniżej kilka praktycznych porad w tym zakresie.

Brudasom mówimy: płać mandat!

Troska o auta opłaca się nam nie tylko ze względów estetycznych. Oczywiście zadbany samochód wygląda ładnie i się dobrze prezentuje. Przyznajmy to szczerze, jazda brudasem to wstyd. Co gorsza, takie zakurzone i ubłocone auto może sprawdzić na nas nieprzyjemności. Nie chodzi ty tylko o kąśliwe uwagi płynące z ust innych uczestników ruchu, ale o stróżów prawa, którzy mogą nam za to wlepić mandat. Na jakiej podstawie? Otóż kierowca, który prowadzi pojazd powinien mieć zapewnioną dobrą widoczność. Tak samo widoczne powinny być światła i kierunkowskazy pojazdu. Jeżeli brud ogranicza zmotoryzowanemu widoczność albo zasłania sygnały świetlne pojazdu to stwarza to zagrożenie na drodze a policji otwiera drogę o wystawienia mandatu opiewającego na sumę nawet 500 zł. Czy potrzeba jeszcze większej zachęty do mycia pojazdu? Wizyta na myjni niekoniecznie musi iść w parze z ogromnymi wydatkami, można znaleźć tańsze myjnie albo umyć auto na własnej działce.

Co w środku – to ważne

Umyte auto to dopiero połowa sukcesu. Brud usunąć można stosunkowo szybko i małym kosztem – gorzej jeżeli w naszym samochodzie doszło do jakiejś awarii. Wówczas mamy problem – usuwanie usterek bywa drogie, ale jest koniecznie aby auto mogło sprawnie funkcjonować i bezpiecznie wozić nas z miejsca na miejsce. Warto postawić na profilaktykę – jeśli czujemy, że silnik dziwnie pracuje, a biegi nie chodzą tak łatwo jak miały w zwyczaju – zgłośmy się do mechaniki. Jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie nie tylko zwiększymy bezpieczeństwo naszej jazdy, ale zaoszczędzimy sporo pieniędzy – małą usterkę naprawia się taniej niż dużą.

Dla tych, którzy pragną więcej

Dla tych, którzy chcą zadbać o auto w sposób szczególny rynek przygotował wiele propozycji. Samochód można ozdobić flagami, wisiorkami, a nawet rzęsami. Firmy lakiernicze oferują też nakładanie specjalnych farb i wzorów tak, aby w pełni dopasować auto do naszej osobowości. Nie każde stać na takie ozdabianie pojazdu – jednak praktycznie każdy może wzbogacić pojazd o zapachowe zawieszki.

13. października 2014 by admin
Categories: Motoryzacja | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *