Efektywność pracowników – tabu?

Wiadomo, że każdy by chciał aby jego pracownicy pracowali efektywnie. W praktyce bywa jednak bardzo różnie. Efektywność czasem trudno jest zmierzyć, często też brak pomysłów jak ją zwiększyć. Nie jest to jednak powód do rozłożenia rąk, a motywacja do podjęcia wyzwania. Efektywność pracy można zwiększyć – opłaci się to nie tylko szefom przedsiębiorstwa, ale i samym zatrudnionym. Pomoże w tym monitoring pojazdów gps, programy komputerowe i inwencja własna.

Nie marnuj energii

Jak w każdej organizacji, także w firmach spora cześć energii i zasobów bywa marnowana – także nieświadomie. Warto zatroszczyć się o „uszczelnianie” takich wycieków. Nie można dopuścić do sytuacji w której załoga pracuje na sprzęcie, który jest niewydajny przez co coś, co można zrobić w półgodziny ktoś robi przez 2. Warto postawić na nowoczesne rozwiązania – na rynku jest masa programów – także darmowych, które ułatwią pracownikom realizację codziennych obowiązków. Czy to chodzi i sprawy księgowe, czy o kwestie administracyjne.

Auto taniej i lepiej

Finanse firmy nadwerężają czasem wydatki na flotę pojazdów. W końcu nawet najlepszy leasing wiąże się z pewnymi kosztami a auta trzeba jeszcze tankować, naprawiać, myć. Nie brak też niestety nieuczciwych pracowników, którzy (bez zgody przełożonego) wykorzystują pojazdy do celów prywatnych albo ich nie szanują. Czasem jedno i drugie. Rozwiązaniem problemów tego typu może być monitoring pojazdów gps. Na czym to polega? Otóż monitoring pozwala na sprawdzanie w jakim miejscu znajduje się dany pojazd. Systemu tej klasy potrafią też wysyłać alerty osobie zarządzającej flotą (fleet managerowi), że pojazd X wyjechał poza przeznaczony mu obszar, a pojazd Y przekracza dozwoloną prędkość. Dzięki temu firma ma większą kontrolę nad flotą pojazdów. Warto jednak uprzedzić pracowników o tym, że stosujemy taki system i zaoferować im odpowiedni system motywacyjny. Można zrobić przecież tak, że osoby, które przestrzegają zasad korzystania z pojazdów będą otrzymywały premie.

Biuro dobrze zarządzane

Flota to nie wszystko. Bardzo ważna jest też organizacja pracy wewnątrz, czyli np. w biurze. Tutaj dużą rolę odgrywają liderzy zespołów. Powinni oni tak przydzielać zadania i kierować ludźmi aby wszyscy byli mniej więcej jednakowo obłożeni pracą. Efektywność pracy rośnie kiedy jesteśmy do niej zmotywowani. Pracownicy powinni znać cele organizacji, a zadaniem szefostwa jest przekonanie ich, że praca załogi jest cenna potrzebna i doceniania. Dobrym rozwiązaniem są programy promujące efektywność. Kto pracuje wydajnie może liczyć na bonusy. Nie musi to być od razu podwyżka pensji. Czasem wystarczy podarować pracownikom bilety do kina czy vouchery na kolację, karnet na basen.

11. września 2014 by admin
Categories: Motoryzacja | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *