Krok na przód

Odkąd na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa zajmujące się wszelkiego rodzaju transportem ich właściciele starają się zoptymalizować pracę tak, aby była ona zarówno efektywna, jak i tania. W związku z tym wiele przedsiębiorstw decyduje się na monitoring floty, aby z jednej strony kontrolować przebywane przez pracowników kilometry w służbowych samochodach, z drugiej strony zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa – kierowcom i przewożonym towarom.

Cięcie kosztów

Trzeba pamiętać, że w zasadzie najbardziej kosztowną rzeczą w utrzymania floty pojazdów jest przede wszystkim zakup paliwa. Tego z pewnością uniknąć się nie da, ale można w odpowiedni sposób sprawić, że jego zużycie jest na optymalnym poziomie, a to z kolei oznacza spore oszczędności. Monitoring pojazdów sprawi, że obniżenie kosztów wynikających z nadmiernego zużycia paliwa będzie na wyciągnięcie ręki. Nie chodzi tu oczywiście o to, że sam system sprawi, że zużycie paliwa będzie niże i w ten sposób rozwiąże problemy związane z nadmiernymi wydatkami na paliwo, ale może stać się przydatnym narzędziem dla menedżerów zarządzających flotą, którzy potrafią go wykorzystać.

Jak to działa?

Jest to bardzo prosta sprawa, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Sama kontrola zużycia paliwa za pomocą monitorowania pojazdów pozwala nie tylko sprawdzanie liczby przejechanych przez pracownika kilometrów, które mają największy wpływ na wydatki na paliwo, ale również stwarzają możliwość obserwacji stylu jazdy, jaki preferuje nasz kierowca. Dostarczane przez systemy informacje pozwalają na ich przetworzenie, a następnie pomagają w procesie tworzenia optymalnej strategii eco-drivingu, który z kolei może przynieść znaczące oszczędności. Takie rozwiązania, choć bardzo proste, to według wielu szacunków oszczędność paliwa oscylująca w granicach kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent. Zgromadzone dane są wstanie pomóc w opracowaniu optymalnego, dostosowanego do specyfiki firmy programu działania. To z kolei ma przełożenie na stworzenie odpowiednich kursów dla pracowników. Monitoring pozwala także na obserwację etapów wdrażania zaprojektowanego przez firmę programu eco-drivingu. W uproszczeniu, zgromadzone dane pozwolą na analizę skuteczności zmian, które nastąpiły w sposobie jazdy kierowców przedsiębiorstwa, które zastosowało takie rozwiązanie.

Tego rodzaju działania pozwalają na wskazanie ukrytych rezerw, jakie ma każda firma i ich należyte wykorzystanie. Grunt to wybrać odpowiedni kierunek działania i podążać w jego stronę. Wybór takiego rozwiązania pozwala skutecznie wykryć zbędne koszty, które występują w zasadzie w każdej firmie zajmującej się transportem, oraz wskazują na niewykorzystane możliwości. Specjalistyczne oprogramowanie do monitorowania jest bardzo proste w obsłudze, a montaż nadajników w samochodach to tylko niezbędna formalność. Aplikacje natomiast gromadzą wszelkiego rodzaju informacje dotyczące floty pojazdów i udostępniają je do dalszej analizy. Zarządzanie flotą jeszcze nigdy nie było tak proste.

02. lipca 2014 by admin
Categories: Bez kategorii | Tags: , , , , , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *